Vody eurodolarového trhu v posledních dnech rozvířil americký prezident Donald Trump. Zatímco on prý při vyjednáváních v oblasti obchodu odvádí skvělou práci, americká centrální banka Fed mu nepomáhá.

V pátek se vymezil proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb a hůl zlomil i nad předsedou Fedu Jeromem Powellem. Očekával, že ten se zasadí o levné peníze, tedy nízké úroky. Trump také nařkl Čínu a eurozónu z manipulací jejich měnami. Kompenzují tak podle něj ztráty, které jim působí obchodní omezení zavedené jeho administrativou.

Dolar na tato vyjádření reagoval oslabením o jedno procento. A zdá se, že pád jeho hodnoty pokračuje. V touze po nízkých úrokových sazbách si je Donald Trump podobný s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

I ten vystupuje hlasitě proti drahým půjčkám, které by však přehřívající se turecká ekonomika potřebovala. Na rozdíl od Trumpa je však Erdogan ve výhodě. Díky rozšířené pravomoci, kterou mu nyní dává upravená ústava, je jeho ekonomický vliv silnější. Na úkor menší nezávislosti tamní centrální banky.

V takovéto pozici Trump naštěstí není. Fed se jeho výroky nemusí příliš trápit. To mu banka nejspíš dokáže již v září, kdy se očekává, že úrokové sazby opět zvýší.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru