Vody eurodolarového trhu v posledních dnech rozvířil americký prezident Donald Trump. Zatímco on prý při vyjednáváních v oblasti obchodu odvádí skvělou práci, americká centrální banka Fed mu nepomáhá.

V pátek se vymezil proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb a hůl zlomil i nad předsedou Fedu Jeromem Powellem. Očekával, že ten se zasadí o levné peníze, tedy nízké úroky. Trump také nařkl Čínu a eurozónu z manipulací jejich měnami. Kompenzují tak podle něj ztráty, které jim působí obchodní omezení zavedené jeho administrativou.

Dolar na tato vyjádření reagoval oslabením o jedno procento. A zdá se, že pád jeho hodnoty pokračuje. V touze po nízkých úrokových sazbách si je Donald Trump podobný s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

I ten vystupuje hlasitě proti drahým půjčkám, které by však přehřívající se turecká ekonomika potřebovala. Na rozdíl od Trumpa je však Erdogan ve výhodě. Díky rozšířené pravomoci, kterou mu nyní dává upravená ústava, je jeho ekonomický vliv silnější. Na úkor menší nezávislosti tamní centrální banky.

V takovéto pozici Trump naštěstí není. Fed se jeho výroky nemusí příliš trápit. To mu banka nejspíš dokáže již v září, kdy se očekává, že úrokové sazby opět zvýší.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru