Soudní znalec a lektor Lukáš Klee působí na pomezí dvou oborů − práva a stavebnictví. Zabývá se mezinárodními smluvními standardy FIDIC, které mají nastavit transparentní pravidla ve stavebnictví. Pomáhá také vytvářet české stavební standardy. "Díky standardům je jasné, co je normální. Investoři nemusí složitě vymýšlet pořád něco nového, jako je to dnes v Česku běžné. Při každé nové zakázce si pokládají otázku, co dají do smlouvy. A to je zjevně nesmyslné a velmi drahé," říká Klee v rozhovoru pro HN.

HN: Proč vznikají české stavební standardy?

Problém je, že dochází k neustálému vytváření kontraktů na míru, a tak není jasné, co je normální. Pokaždé přichází někdo s tím, že vymyslel něco nejlepšího. Což se může stát pouze velmi výjimečně.

HN: Jak budou standardy vypadat?

Ať se podíváte kamkoli do vyspělého zahraničí, je ve stavebních standardech zhruba to stejné jako v mezinárodním standardu FIDIC (univerzální smluvní pravidla pro všechny druhy stavebních prací a technologií, pozn. red.). Při vytváření českého standardu nebudeme objevovat Ameriku, ale navážeme i na to dobré u nás.

Lukáš Klee (38)

Přes 13 let působil Lukáš Klee jako právník v Metrostavu i jako vedoucí právního oddělení. Specializoval se na mezinárodní smluvní standardy ve stavebnictví. V současné době pracuje jako nezávislý odborník na stavební zakázky, poradce, zakladatel expertní platformy www.ccconsulting.cz. Vyučuje na VUT Brno a Právnické fakultě Univerzity Karlovy, je lektor, soudní znalec, adjudikátor a rozhodce.

HN: Takže jsou standardy v zahraničí běžné…

Ve vyspělém světě jsou všude. Podle existence stavebních smluvních standardů poznáte vyspělý stát od rozvojového. My jsme na dobré cestě.

HN: Je ta cesta klikatá?

Ano, ale teď to vcelku ujde. Po standardech je společenská poptávka. Bez ní by vlastně nešlo něco tak systémového prosadit.

HN: Jaký budou mít vliv na obor stavebnictví?

Budou přínosem. Investoři budou mít k dispozici řešení a nebudou muset vymýšlet pokaždé něco nového, odlišného. Jeden přístup je, že se ze standardů stane zákon jako v Německu. V Rakousku je to norma, něco jako Česká soustava norem. Ve Skandinávii je to pak společenský konsenzus.

HN: Nebylo by lepší zavést standardy na úrovni zákona?

Mně se líbí, když lidé používají standardy proto, že chtějí. Když je někdo přikáže, může za dva roky přikázat něco jiného.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.