Lidé s nejnižšími příjmy se mohou těšit na to, že jim v příštích letech porostou mzdy. Automaticky a každý rok. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby se od roku 2020 minimální mzda počítala jako polovina průměrné mzdy předloňského roku. Ekonomové však upozorňují, že vývoj minimální mzdy by se neměl opírat o dva roky starou minulost.

Automatický výpočet minimální mzdy je součástí chystané novely zákoníku práce. "Postupně bychom se měli dostat k cíli padesát procent průměrné mzdy. Je to věc vyjednávání a hospodářského rozvoje," uvedla Maláčová.

V současné době je minimální mzda 12 200 korun, což je asi 40 procent ze mzdy průměrné. Pokud novela zákoníku projde, mohla by být v roce 2020 minimální mzda přes 16 tisíc korun.

Minimální mzda

Roste rychlým tempem

V roce 1991 činila minimální mzda dva tisíce korun. Během let se zvedala o stokoruny, rychlý růst přišel v roce 2015, kdy se dostala na úroveň 9200 korun. Za další rok už to bylo 9990 korun, letos 12 200 korun. Odboráři však už v březnu požadovali její zvýšení na 13 700 korun.

Mzda jako vládní téma

Vláda Andreje Babiše (ANO) v programovém prohlášení uvádí, že připraví závazná pravidla pro předvídatelný růst minimální mzdy. Za minulé vlády vzniklo předsevzetí, že se nejnižší výdělky budou držet na úrovni 40 procent z průměrné mzdy. Tuto úroveň považují zaměstnavatelé za maximální přijatelnou, pro odbory je však dle jejich slov dlouhodobě neudržitelná.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa říká, že myšlenka pro automatické stanovení minimální mzdy je cesta správným směrem. "Je ale samozřejmě třeba pečlivě zvážit konkrétní parametry tohoto pravidla. Výše minimální mzdy by se určitě neměla opírat pouze o minulý vývoj," uvedl Skořepa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.