Velký bratr, nebo velká pomoc proti špatnému užívání léků? Lékaři i lékárníci by už příští rok mohli na jeden "klik" vidět seznam všech léků, které pacient užívá. Dnes nic takového možné není. O lécích předepsaných jiným specialistou ošetřující lékař neví. Spoléhá se většinou na to, co mu řekne pacient. A třeba člověk, kterého veze záchranka v bezvědomí, těžko poví, jaké léky bere.

Od příštího roku by měla přijít změna. Lékařům umožní přes počítač přístup ke kompletnímu lékovému záznamu pacienta.

Oprávněný lékař zjistí, jestli se dva léky mezi sebou "netlučou" nebo zda jeden pacient neužívá různé preparáty se stejnou či podobnou léčivou látkou.

Změnu prosazuje ministerstvo zdravotnictví v novele zákona o léčivech. Vláda ji projedná v tomto týdnu.

"Lékový záznam měl fungovat už dávno," komentuje novinku praktický lékař Petr Šubrt z Libčan. "Odpadla by mi řada problémů. Například když mi pacienti tvrdí, že něco došlo, i když jsem jim nedávno předepsal balení na tři měsíce. V lékovém záznamu budu moci zkontrolovat i to, kdy si léky vyzvedli," dodává lékař.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.