Ten muž lže, je zdrojem urážlivých, nepravdivých vyjádření, s divokými výbuchy na internetu a v televizi. Jeho chování je nevyrovnané, jeho důvěryhodnost a objektivita jsou pochybné. A o koho jde, mluvíme o Donaldu Trumpovi? Ne, citovaná slova jsou odůvodněním Bílého domu, proč prezident Trump odňal bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi CIA Johnu Brennanovi. Je ironií, že první, komu by musela být na základě zmíněných důvodů odňata prověrka, je Trump. Ale věc je vážná. Brennan Trumpa opakovaně kritizuje. Jeho vystoupení na tiskovce s Vladimirem Putinem po jejich summitu v Helsinkách označil za "imbecilní, Putin si Trumpa strčil do kapsy". Trumpova odplata se ale dotkla hodně citlivého nervu.

"Nikdy předtím nebyla bezpečnostní prověrka odňata jako politický nástroj, jak se stalo v tomto případě," stojí v otevřeném dopise Trumpovi, který podepsal například William Webster, exředitel FBI za Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana, který následně vedl CIA. Nebo Robert Gates, bývalý šéf CIA za George Bushe staršího a v administrativě jeho syna a za Baracka Obamy šéf Pentagonu. Nejde tedy o stranickou opozici, ale o respektuhodný hlas, který upozornil, že ve hře je právo Američanů na svobodu projevu.

Admirál William McRaven, který byl v roce 2011 velícím důstojníkem akce, při které americké komando zabilo bin Ládina, je ve vzkazu Trumpovi, jenž vyšel ve Washington Post, osobnější. "Považoval bych za čest, pokud byste revokoval i moji bezpečnostní prověrku," upozorňuje admirál, že "nemnoho Američanů udělalo pro ochranu USA tolik jako John Brennan". A Trump? "Vašimi činy jste nás zahanbil v očích našich dětí, ponížil na světové scéně a ze všeho nejhůře − rozdělil jste nás jako národ," napsal admirál. Co o něm asi řekne Bílý dům, až mu vezme prověrku? Že bin Ládin stále žije a proradný admirál pomohl Obamovi šířit "fake news"? Nechme se překvapit, ale už víme, že kritizovat prezidenta začíná být v Trumpově Americe nebezpečné. A to je smutná zpráva.