Společnost Autostrade per l'Italia, která měla na starosti údržbu spadlého mostu v Janově, je pod stále silnějším politickým tlakem. Italský premiér Giuseppe Conte prohlásil, že vláda nehodlá čekat na konec vyšetřování a zahájí kroky na odebrání koncese. "Nemůžeme čekat na justici," řekl s tím, že celé vedení firmy by mělo rezignovat. Podnik, který provozuje asi polovinu italských dálnic, by také mohl dostat pokutu až 150 milionů eur. Neštěstí si vyžádalo 39 obětí.

Stále není jasné, proč Morandiho most spadl. Na videu pořízeném dva dny před zhroucením mostu je vidět podélná prasklina, která se objevila u pylonu. Záznam zveřejnil janovský deník Genova Quotidiano, trhlina je vidět ve 20. sekundě. Vyšetřování ale stále probíhá.

Přestože nemají důkazy, další představitelé vlády viní podnik Autostrade z vážné nedbalosti. Za viníka ho považuje například vicepremiér Luigi Di Maio, předseda vládního Hnutí pěti hvězd, nebo ministr vnitra Matteo Salvini. Kritika se však obrací i proti Di Maiovi samotnému. Jeho Hnutí pěti hvězd před několika lety zpochybňovalo nákladné opravy mostu, které označilo za plýtvání penězi.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.