Skoro celé dvacáté století fungovala jednoduchá nepsaná dohoda o kapitálovém trhu. V čem spočívala? V tom, že veřejně obchodované akciové společnosti o sobě budou pravidelně informovat a za to budou mít přístup k penězům drobných investorů, kteří takto budou zhodnocovat svůj kapitál stejně dobře jako ti nejbohatší. Nyní se o tomto konceptu začíná pochybovat, a některé statistiky dokonce ukazují, že to přestává fungovat. Jenže při bližším pohledu vidíme, že výhody burzy stále převažují.

Jaké výhody či nevýhody tedy veřejná obchodovatelnost přináší? Čtenář HN jistě ví, že firmy si chodí na burzu pro kapitál, pro kapitál nedluhový, bezúročný, a tudíž nezatěžující bilanci společnosti. Vždy musí jít o transparentní firmy, které jsou připraveny obhajovat své kroky před investory, mít jasně definované plány a cíle. Investoři na burze jsou ochotni tolerovat krátkodobé neúspěchy, pokud se firma stále drží své vize a snaží se plnit cíle, které investorům představila. Až na úplné výjimky všechny světově známé firmy využily akciového financování − jsou na burze.

Většina firem je chytrých. Vědí tedy, že financování pouze dluhem vede k pomalému růstu, chápou, že ke skutečnému růstu potřebují nový akciový kapitál. Situace se ale v posledních dvaceti letech změnila v tom, že si najednou mohou vybrat mezi privátním a veřejným kapitálem. Privátní kapitál zaznamenal bezprecedentní nárůst a dechberoucí objemy peněz jsou investovány do odkupu firem, které jsou na burze, nebo do nákupu těch, které by na burze být mohly. Na konci devadesátých let existovalo na světě kolem 1000 fondů privátního kapitálu, v roce 2016 jich bylo sedmkrát tolik. To se projevuje i na transakcích. Na počátku tisíciletí byl objem peněz získaných na burzách dvojnásobný proti trhům privátním, v posledních pěti letech je to zhruba 1 : 1.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru