Odpověď zní − ano, za jistých okolností umístění akcií firmy na burze rizikem být může. Ovšem není to zdaleka tak jednoznačné.

Forma používání cizího kapitálu k rozvoji firmy nebo podnikání není žádný nový výmysl, funguje minimálně několik set let. Znamená to tedy, že je to prověřený způsob podnikání. Vzhledem k tomu, že v našich zemích působila 40 let takzvaná socialistická ekonomika a naprosto zhoubný systém centrálního plánování, podnikatelské začátky v devadesátých letech byly poznamenány snahou buď o stoprocentní, nebo alespoň většinové ovládnutí jednotlivých firem. Kuponová privatizace sice přivedla firmy na trh cenných papírů, ale opravdový obchod s cennými papíry v Čechách nastává až po konsolidaci jednotlivých podnikatelských subjektů v daných resortech.

Tak se stalo, že první opravdu standardní primární emise cenných papírů se udála až v roce 2004. Byla to Zentiva, kterou jsem tehdy řídil.

Aby mohla firma přijít se svými akciemi na trh, musí na to být připravená, musí mít důvěryhodnou historii a srozumitelnou budoucnost. Firma musí zprůhlednit všechny vztahy a procesy, zejména majetkové, finan­ční a obchodní. Musí umět pracovat v mezinárodních standardech a její management musí chápat právní (dokonce i trestněprávní) a etické rámce vyplývající z odpovědnosti vůči jejím akcionářům.

Jenom dobře vedené firmy zvládnou tento proces v dostatečně krátkém čase a tak, aby vstup na burzu splnil svůj účel, tedy aby investoři uvěřili hospodářským výsledkům firmy a aby uvěřili v její budoucnost. Jestliže se to povede a investoři vám uvěří, odhodlají se do vaší firmy vložit buď své, nebo jim svěřené finanční prostředky.

Fázi očekávání střídá fáze zklamání

Pak ale může nastat značné rozčarování, protože původní majitelé firmy byli zvyklí rozhodovat autonomně, zatímco vstupem na burzu se mění akcionářská struktura a očekávání jednotlivých investorských skupin může být dokonce různé.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru