Nenajdeme příliš oblastí, na kterých by se shodlo osm posledních českých vlád. Rozhodně ale mezi ně patří snaha snížit závislost Česka na trzích Evropské unie. Ministerstvo průmyslu dalo už před šesti lety dohromady seznam 12 prioritních zemí, kam se má český vývoz zaměřit. Zařadilo mezi ně i Turecko. České exportéry země lákala. Počtem obyvatel se vyrovná Německu, její ekonomika navíc po desetiletí rychle rostla a na Blízkém východě je jasnou jedničkou.

Nesporné příležitosti se najednou ocitly ve stínu až příliš viditelných rizik.

Současné potíže, názorně viditelné na dramatickém pádu turecké liry, nespadly z nebes. Nerovnováha tamní ekonomiky se prohlubovala už roky. Země dlouhodobě vyváží o dost méně, než doveze, a ani s pomocí silného cestovního ruchu nemůže vymazat rostoucí schodek. Podniky jsou navyklé na dostupné úvěry a vláda se všemi způsoby snaží, aby úroky nerostly.

A to i v situaci, kdy se inflace dostala na dvouciferné hodnoty.

Přidejme k tomu velké zahraniční půjčky a rozklížené státní finance, které dostaly další ránu štědrými předvolebními výdaji. Umocněme to velmi neortodoxními ekonomickými názory svrchovaného vládce země a recept na měnovou krizi je kompletní.

Lira nemusí dál padat a může i část ztrát odmazat, zvlášť pokud spřízněné země poskytnou slibované mnohamiliardové půjčky, výrazný propad kupní síly Turků placených v domácí měně je ale realitou. Počítat s tím musí i čeští exportéři.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru