Koho udiví, že rozdávání statisíců korun nevyhnutelně přiláká davy zájemců, ten by neměl mít sebemenší vliv na formování jakékoli státní politiky. Snad ještě horší je vytvořit takový program s plným vědomím, že se na velkou většinu žadatelů, kteří podmínky splňují, nedostane. A že tedy vyhrají ti informovanější, šikovnější nebo šťastnější. Či odhodlanější − tedy ti, kteří byli ochotni obětovat svůj čas a strávit noc ve frontě.

Přesně to se stalo v případě státních hypoték. Před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení kempovaly v noci na středu zástupy mladých bojujících o pozici, která zajistí, že přijdou k přepážce hned ráno, kdy ještě peníze na jejich žádost budou.

Případný nezdar by se hodně prodražil. Šťastlivci si svou nemovitost koupí za úvěr s dotovaným úrokem 1,12 procenta, což při maximálně dvoumilionové půjčce (a oprávněném předpokladu, že hypotéka přidělovaná přes státní fond bude výhodná i po refixaci) znamená oproti tržním poměrům úsporu přes 300 tisíc. Těžko se zájmu divit, za desetinásobek průměrné měsíční mzdy se už vyplatí něco obětovat.

Divit se ale můžeme těm, kdo takový program pustí do světa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru