Zakladatel a majitel skupiny Fenix Cyril Svozil je podle svých slov rád, že po něm firmu nepovede žádný mazánek. Šéfovi výrobce topných systémů se do Česka vrací syn Cyril, který posledních šest let řídil jednu z divizí holdingu ve Francii. "Nyní se bude zacvičovat na mou pozici," říká čtyřiašedesátiletý šéf skupiny Fenix. Do pěti let by se rád stáhl a skupinu kompletně přenechal potomkům.

Do Česka se také vrátila dcera Kateřina, jež v letech 2010−2013 řídila divizi v Barceloně. Momentálně šéfuje největší firmě v holdingu − Fenix Trading. "Mám radost z toho, že se mi podařilo děti zapojit, kolegové z firmy je respektují za to, co už dokázaly," pochvaluje si.

Holding v Jeseníku vyrábí elektrické topné systémy − topné kabely, rohože nebo sálavé panely. Používají se do podlahového nebo stropního vytápění domů.

Skupina má za sebou nejlepší rok v historii − loni utržila přes 1,4 miliardy korun a před zdaněním vydělala 174 milionů korun. Plánuje, že do dvou let obrat přesáhne dvě miliardy korun. Holding má pod sebou deset firem rozesetých po Evropě. Klíčová výroba stojí v Jeseníku, kde také pracuje většina z přibližně 320 zaměstnanců. Ostatní působí v dalších provozech v jiných zemích. Holding má výrobní pobočky například ve Francii, na Slovensku, ve Španělsku nebo ve Skotsku. "Tam děláme vytápění psích bud nebo terárií pro plazy. Jde to mimo náš hlavní byznys, největším zákazníkem je Saúdská Arábie," říká Svozil.

Zaměstnanec někdejších Rudných dolů Jeseník začal podnikat hned v roce 1990. Budovat něco vlastního jej roky lákalo. Ostatně i jeho otec byl podnikatel − pocházel z Prostějova a spolupracoval s podnikatelem Neherou, který proslul v textilní a oděvní branži. "Otec byl potupen, za což jsem nesl následky i já," vypráví Svozil. V době převratu mu bylo 35 let, což on sám považuje za ideální věk pro podnikání.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru