Společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než miliardu korun od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, když zamítl žalobu energetické firmy.

Soud sice uznal, že ČEZ Prodej byl poškozen, "jsou tu ale okolnosti vylučující odpovědnost za škodu, protože došlo ke změně zákona," uvedla soudkyně Růžena Kučerová. Ta tak potvrdila svůj dřívější rozsudek, který vynesla již před čtyřmi roky. Jenže její verdikt posléze otočil vrchní soud. A Nejvyšší soud loni vše zrušil a rozhodl, že soudy musí případ znovu projednat.

Pro SŽDC je to vítaný verdikt, který jí může výrazně vylepšit hospodaření. Peníze již zaplatila právě na základě pravomocného rozhodnutí vrchního soudu z roku 2015. Včetně úroků to bylo 1,14 miliardy korun. Ty by nyní měla dostat zpět. "Jsme rádi, že se soud přiklonil k naší argumentaci," uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

SŽDC vs. ČEZ Prodej

◼ Prosinec 2008 – Šéf SŽDC Jan Komárek podepisuje s ČEZ Prodej tříletou smlouvu na nákup elektřiny pro všechny dopravce na dráze.
◼ Červenec 2009 – Mění se energetický zákon a dopravci si nově mohou koupit elektřinu napřímo a SŽDC je povinna jim poskytnout svoji síť. Ti toho využívají, protože ceny elektřiny klesly o třetinu proti těm, které na tři roky nasmlouvala SŽDC.
◼ Červen 2010 – ČEZ Prodej podal žalobu a chtěl 805 milionů za neodebranou elektřinu.
◼ Duben 2014 – Městský soud v Praze žalobu zamítá s tím, že SŽDC nemohla za změnu zákona.
◼ Březen 2015 – Vrchní soud v Praze verdikt otáčí, smlouvy se prý mají plnit. SŽDC poté platí i s úroky 1,14 miliardy korun, ale současně podává dovolání k Nejvyššímu soudu.
◼ Srpen 2017 – Nejvyšší soud všechny rozsudky ruší, soudy se prý nedostatečně zabývaly tím, zda opravdu musela SŽDC připojit dopravce ke své distribuční soustavě. SŽDC okamžitě žádá vrácení zaplacené sumy, když to ČEZ Prodej odmítá, podává žalobu na vydání neoprávněného obohacení.
◼ Srpen 2018 – Městský soud v Praze potvrzuje svůj původní, čtyři roky starý verdikt a znovu říká, že ČEZ Prodej na zaplacení neodebrané elektřiny nemá nárok.

Podle ČEZ Prodej ale spor nekončí, protože se opět odvolá. A firma tak nemíní uvedenou sumu dobrovolně vrátit. "Bez ohledu na výrok Městského soudu v Praze jsme i nadále přesvědčeni, že náš požadavek na náhradu škody je oprávněný, tedy že plnění SŽDC na základě pravomocného rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bylo po právu," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Tak draze? To nechceme

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru