Metropole Janov se pomalu probouzí z šoku. Část tamního Morandiho mostu se v pondělí během silné bouře zřítila.

Při neštěstí zemřelo asi 40 lidí a další desítky jsou zraněny. Úřady začaly pátrat, proč k pádu mostu došlo, a hledají možné viníky.

Zhroucení části frekventovaného mostu se odrazilo i na dění na italské politické scéně. "Po tom mostě jsem jel mnohokrát. Není možné, aby Italové umírali při takových neštěstích," uvedl ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který je nejviditelnějším a nejvlivnějším mužem na italské politické scéně. Dodal, že Itálie musí dát přednost investicím do své infrastruktury před dodržováním přísných rozpočtových pravidel.

Itálie se podobně jako další země eurozóny zavázala, že rozpočtový schodek bude pod třemi procenty HDP. Letos by to měla s přehledem zvládnout − očekává se deficit na úrovni 1,6 procenta. Jenže Řím je pod tlakem Bruselu, aby ho ještě snižoval, protože Itálii tíží vůbec nejvyšší dluh v eurozóně − 2,3 bilionu eur, v přepočtu 59,6 bilionu korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.