Na pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení v Praze a Olomouci byla ve středu posílená ochranka a ve střehu je i městská policie. Od osmi hodin ráno fond přijímal žádosti o zvýhodněné půjčky na bydlení pro mladé lidi, zvýšená bezpečnostní opatření mají pomoci, pokud by mezi žadateli došlo ke strkanicím a rozmíškám.

Na pořízení či stavbu rodinného domu půjčí stát až dva miliony korun, na byt až 1,2 milionu a na modernizaci bydlení 300 tisíc. Úvěr může být maximálně do 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti.

Peněz však není mnoho a o tom, kdo na úvěr dosáhne, rozhodne i čas podání žádosti.

"Předpokládáme, že rozpočet může být velmi rychle vyčerpán," řekla ředitelka komunikace fondu Karolína Smetanová.

Aby někteří zájemci zvýšili šanci, že na peníze dosáhnou, stáli před úřadem už od úter‎ý. Fronta se ale začala tvořit až kolem půl páté ráno.

"Přišel jsem sem už v půl čtvrté, myslel jsem, že přes noc bude před úřadem daleko víc lidí," řekl HN jeden ze žadatelů.

"Vychází to, že by se mělo dostat zhruba na pět set lidí," vypočítává další. To je ale ještě optimistický předpoklad. Kdyby všichni žadatelé upřednostnili domek před bytem a chtěli čerpat úvěr v maximální výši, půjčku by mohlo dostat jen něco přes tři stovky zájemců.

Žádosti odevzdávají lidé vždy po šesticích. Prvních sto pražských žadatelů úředníci obsloužili za 20 minut. Během prvních čtyř hodin úřad zaevidoval žádosti o půjčky za 300 milionů korun.

Do středečních 16 hodin došlo do Prahy a Olomouce nakonec 257 žádostí o celkem 299,8 milionu korun. Jde tak o zhruba polovinu vyčleněných peněžních prostředků. Tři čtvrtiny žádostí byly doručeny osobně, lidé mohli ale doručovat žádosti i poštou a datovou schránkou.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ve středu během jednání vlády řekla novinářům, že je zřejmé, že zájem o státní půjčky je enormní. "Počítáme s tím, že ještě v letošním roce peníze v programu navýšíme až na jednu miliardu korun," uvedla ministryně.

O úvěr mohou žádat buď sezdané páry do 36 let nebo páry nesezdané, které pečují o dítě do 15 let. U sezdaných párů dítě není podmínkou. Oproti klasické hypotéce od komerčních bank dostanou nižší úrok. Na letošek má fond připraveno 650 milionů korun. Pro srovnání: loni činil celkový objem nových hypoték 225 miliard, tedy asi třistapadesátkrát tolik.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.