Položme si jednoduchou otázku: Kdo vlastně vstupuje do oddlužení? Je to osoba předlužená, bez majetku a v situaci úpadku. Takových lidí je v současné době okolo půl milionu. Skoro všichni mají jednu, či spíše více exekucí, nemají tedy účet v bance ani perspektivu konsolidace vlastního či rodinného života v dohledné době. Jejich nejbližší příbuzní, manželé a děti, se potýkají s následky krizové situace, aniž by ji způsobili. Dokud dlužník nezaplatí své závazky i setrvale narůstající příslušenství, tedy například úroky z prodlení, není bez osobního bankrotu z dluhů úniku.

Dlužníkovi vznikla povinnost platit svým věřitelům nejčastěji ze smluvního závazku, který nedodržel. Úleva z této povinnosti jde zákonitě na úkor a účet věřitelů a dalších příjemců plnění. Jsou to tedy věřitelé − fyzické osoby nevyjímaje −, kteří nesou tíhu "očistného" mechanismu.

Stávající hranice vstupu do oddlužení se osvědčila. Přesto jej nemálo dlužníků nemůže nebo nechce využít. Konstrukce výpočtu nezabavitelné částky nemotivuje dlužníky v režimu nepřednostních exekucí k tomu, aby o oddlužení uvažovali. V případě oddlužení by jim totiž zůstalo měsíčně méně peněz k uživení rodiny.

Druhým nedostatkem stávající právní úpravy je nízká motivace dlužníků dosahovat vyšších příjmů v průběhu oddlužení. To vede celkově k nižšímu uspokojení věřitelů, než by bylo ideálně možné. Pozměňovací návrhy k vládní novele insolvenčního zákona na to reagují a přinášejí možnost vyšší nezabavitelné částky.

Hledá se také řešení pro ty, kteří nemají možnost uhradit 30 procent stávajících závazků a nepřekročí tak hranici pro vstup do oddlužení. Jestliže má být hranice 30 procent prolomena, pak jenom tehdy, když žádný věřitel − případně insolvenční správce − nezpochybní poctivý přístup dlužníka k adekvátnímu zajištění postižitelných příjmů.

Mělo by být na soudci, aby zvážil argumenty a rozhodl o vydání nebo nevydání osvobozujícího usnesení v případě odůvodněných výtek ke snaze dlužníka o nalézání a udržení odpovídajícího zaměstnání a tím i příjmů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru