Předkupní právo, případně jiný typ omezení prodejů zemědělské půdy se do slovníku politiků vrací jako permanentní bolest zubu. Naposledy se jej do zákona snažila Agrární komora dostat v roce 2015, proti byli nejen malí vlastníci, ale i tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka. Nyní je v programovém prohlášení "pouze" zavedení oznamovací povinnosti při prodeji půdy, což ovšem neznamená, že se velké zemědělské firmy vzdaly myšlenky na předkupní právo.

Nově se teď myšlenky na omezení nakládání se zemědělskou půdou přidružily k úvahám, které mají půdu ochránit před suchem a erozí. Teoreticky by se restrikce nakládání s půdou mohly probojovat až do ústavy. Půda jako neobnovitelný zdroj si samozřejmě zaslouží důkladnou ochranu. Což ovšem neznamená, že kvalitní ornici zachrání to, že stát zcela řízeně dovolí ještě menší ochranu malých vlastníků půdy než doposud, kdy jsou fakticky rukojmími velkých zemědělských podniků.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru