Statistici informující o vývoji ekonomiky žijí v pravidelném cyklu. Nejdříve přijdou s prvním odhadem, pak s jeho zpřesněním a někdy, třeba i s víc než ročním zpožděním, následuje revize předchozích údajů. Proto není rozumné z jednoho čísla dělat dalekosáhlé závěry a lomit rukama, když je nepříznivé, ani otvírat šampaňské, když vypadá slibně. Ovšem dlouhodobější trendy už si hodnocení zasluhují.

Co vypovídají včerejší údaje o vývoji hospodářství? Česká statistika ukázala zpomalení meziročního růstu na 2,3 procenta. Z předchozích 4,2 procenta je to docela výrazný seskok. Informace, že je to nejhorší výsledek od podzimu 2016, nepříliš veselý odstín ještě trochu ztmaví.

Jenže jsme v říši statistiky, a tak dojde na zaklínadlo jménem srovnávací základna. Ta způsobuje, že pokles dynamiky vypadá hodně dramaticky jednoduše proto, že celoroční růst už nevylepšuje zrychlená expanze první poloviny roku 2017. Samotné poslední čtvrtletí bylo s růstem 0,5 procenta vlastně úplně stejné jako první letošní. Ekonomika zas tolik nebrzdí, celoročně pojede rozvážným tempem kolem tří procent.

A to je právě kámen úrazu. Většina našich sousedů porovnatelné ekonomické úrovně zařadila vyšší rychlost. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru