Mladá generace se do práce v zemědělství nehrne − platy jsou v něm nízké a ti, kteří by v tomto oboru chtěli podnikat, narážejí na velké překážky. Pokud nevyrostli na farmě, kde mohou začít hospodařit na rodinných pozemcích společně s rodiči, nemají moc možností, jak se dostat k půdě. A bez toho podnikat v zemědělství skutečně nejde. "Většina půdy je vázána nějakou nájemní smlouvou, která kvůli nekalým praktikám některých podniků má příliš dlouhou výpovědní lhůtu, a to například deset i více let, což je do začátku podnikání rozhodně problém. Dalším problémem je rostoucí kupní cena půdy a hodnota pachtu, která je v některých lokalitách vzhledem ke kvalitě neúměrně vysoká − například tam, kde je dvě a více bioplynových stanic, které jsou díky dotacím vysoce rentabilní a mohou si dovolit se přeplácet," popisuje Šimon Marák, předseda Klubu mladých farmářů Asociace soukromého zemědělství, jehož rodina hospodaří na farmě v oblasti Vyškova.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.