Když Recep Tayyip Erdogan vyhrál červnové prezidentské volby, sliboval Turkům mimo jiné zlepšení tamní ekonomiky. Pouhých pár týdnů poté se však země sesunula do vážné hospodářské krize. Turecká lira spadla vůči americkému dolaru na historická minima, propadly se i ceny akcií na burze. Nejistotu mezi investory vyvolala skutečnost, že Erdogan znovuzvolením získal výrazně posílené pravomoci.

Ve světě se probouzí napětí, aby se turecké ekonomické problémy nepřelily za hranice země. Hlavně v eurozóně jsou stále ještě živé vzpomínky na dluhovou krizi v Řecku před třemi lety.

Nákaza se může do eurozóny rozšířit přes evropské banky, které v Turecku podnikají. Jen Španělsko, Francie, Velká Británie a Itálie tam dohromady mají téměř 160 miliard dolarů. A Evropská centrální banka se podle listu Financial Times obává, že turečtí dlužníci z řad firem i bank budou mít potíže se splácením půjček, jež si nabrali v cizích měnách, například v eurech či dolarech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kde jsou kořeny nynějších problémů turecké ekonomiky?
  • Jaký dopad může krize mít na české podniky, které v Turecku působí?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.