Brněnský Ústavní soud bude muset řešit ojedinělý spor: zestátnění rybníků, které patřily církvím, ale stát je počátkem 90. let prodal v privatizaci. A to i přes blokační paragraf, který zmrazil nakládání s bývalým církevním majetkem, jejž církve vlastnily při převratu v únoru 1948.

Na Ústavní soud se obrátily velké rybářské podniky, které na rybnících od počátku 90. let hospodaří − lídr tuzemského trhu Rybářství Třeboň a Rybářství Chlumec nad Cidlinou. Soudy loni přikázaly, že rybníky musí vrátit státu, aby mohly být vydány církvím. A obě firmy neuspěly ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Třeboňští rybáři se neúspěšně soudili se třemi farnostmi, společnost z východočeského Chlumce prohrála spor s benediktinským opatstvím z pražského Břevnova.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.