Před několika málo měsíci ještě Danijel Horvat pracoval jako řidič mezinárodní autobusové linky. Nedávno se ale rozhodl, že za prací odejde z rodného Chorvatska do Německa. "Pokud chcete vydělat dobré peníze, tak v Chorvatsku nemáte pořádný život," postěžoval si s tím, že neměl skoro žádný volný čas a často musel řídit dlouhé hodiny bez přestávky.

Novou práci našel celkem snadno − na Facebooku. Tam Chorvaté, kteří už odjeli do Německa, zakládají poradní skupiny pro další, již chtějí také vycestovat. "Vše jsem si našel na sociálních sítích," uvedl Horvat pro německé rádio Deutsche Welle. Nyní už pracuje jako řidič autobusu v Hesensku. "Teď je to o něčem jiném," pochvaluje si. Má vyšší plat, více volného času a tvrdí, že i potraviny jsou v Německu levnější než v Záhřebu.

Podobně jako Horvat odjíždí za prací z Chorvatska stále více lidí. Odhaduje se, že za posledních pět let ze země na Balkánském poloostrově odešlo nejméně 250 tisíc lidí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.