Při výběru akcií do podílového fondu Stock Small Caps dbá portfolio manažer Mikuláš Splítek ze společnosti Erste Asset Management nejen na finanční ukazatele, ale zejména na vnitřní kvalitu firem. Hodně jej zajímají například lidé z vrcholového managementu − zda jsou schopní a čestní. Nechce, aby jejich vinou byli poškozováni akcionáři. Rád je proto poznává osobně.

HN: Čím jsou akcie malých firem zajímavé? Jaká story stojí za investováním do těchto cenných papírů?

Když se podívám na graf vývoje kurzu akcií za posledních sto let, malé firmy mají asi o dvě procenta ročně vyšší výkonnost než ty velké. Zatímco průměrné roční zhodnocení akcií velkých firem bylo 6,5 procenta, u malých to bylo okolo 8,5 procenta. Takže historická výkonnost je začátek té investiční story. Je ale třeba dodat, že to je zároveň prémie za větší riziko spojené s malými firmami. Sektor je totiž charakterizován vyšší volatilitou. Takže zatímco u indexu velkých amerických firem je průměrné denní kolísání kurzu nahoru nebo dolů jedno procento, u malých firem je asi o 60 procent vyšší. A s tím je nutné počítat.

HN: Jaké zastoupení v portfoliu investora by měly mít akcie malých firem, small caps?

Jedná se o doplněk akciové složky. Důležité je totiž zmínit ještě jednu věc − nejenže má tento sektor vyšší volatilitu, to by ještě investor dokázal ustát, ale je tam i vyšší rozptyl. To znamená, že deset procent nejúspěšnějších firem si v sektoru malých firem vede daleko úspěšněji (z hlediska vývoje kurzu) než deset procent nejhorších. Rozptyl je dán vyšší informační asymetrií, tedy tím, že menší firmy sleduje nižší počet analytiků a institucio­nálních investorů, proto se tam zprávy šíří pomaleji.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru