Tommy Robinson posledních deset let celkem nerušeně obýval extrémně pravý okraj britské politické scény, aniž by mu média nebo většinová společnost věnovaly pozornost. Nakrátko ostříhaný mladík z dělnického předměstí Londýna byl veřejnosti známý jako zakladatel protimuslimského spolku English Defence League, se kterým v britských městech organizoval pochody proti islámu a migraci.

Robinson (vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon) během uplynulé dekády také několikrát skončil ve vězení za různé rvačky, držení drog nebo podvody, díky čemuž se čas od času mihl ve zprávách. Vždy ale platil za výtržníka lokálního významu, jehož jméno znal mimo rodnou Anglii málokdo. Když pak Robinson v roce 2013 svůj islamofobní spolek opustil s vysvětlením, že v něm začínají převažovat extrémní názory, nad kterými nemá kontrolu, mohlo se zdát, že je kariéra ultrapravicového aktivisty u konce. 

Střih v čase o pět let vpřed, je léto 2018 a Robinson je ultrapravicovou celebritou s globálním dosahem. Jeho amatérská videa na YouTube a Facebooku, ve kterých "bojuje proti hrozbě radikálního islámu", sledují statisíce lidí. Síť jeho podporovatelů sahá od USA po Českou republiku, svou podporu mu vyjadřuje bývalý poradce amerického prezidenta Steve Bannon či prezidentův syn Donald Trump junior. Jak se bývalému výtržníkovi a recidivistovi podařilo přerodit v takto vlivnou postavu a co vlastně chce?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.