Vedle nynějšího zátahu berních úřadů na pronajímatele bytů přes americkou aplikaci Airbnb, kteří se mnohdy vyhýbají placení daní, stát připravuje další omezení tohoto byznysu.

Ministerstvo financí spolu s ministerstvem pro místní rozvoj už vypracovalo návrh novely zákona, kvůli němuž krátkodobé ubytování v soukromých nemovitostech podraží.

Vlastníci museli dosud městům, v nichž své domy a byty přes Airbnb pronajímají, za každého hosta uhradit rekreační nebo lázeňský poplatek ve výši 15 korun za noc. Nově by se měl ale tento poplatek sjednotit s poplatkem z ubytovací kapacity, který zatím platí pouze hotely či penziony.

600 milionů korun

vybrala podle předloňských údajů ministerstva pro místní rozvoj města na místních poplatcích. Po zavedení novely zákona se zřejmě tato suma výrazně zvýší.

Novou sazbu ve výši až 21 korun za hosta a noc by mohla města začít vybírat od roku 2020, o rok později se má zvýšit maximálně na 50 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dozvíte, jakým způsobem dosud mohou pronajímatelé Airbnb bytů obcházet placení předepsaných místních poplatků. A proč v Česku není možné, aby tyto poplatky za své hostitele vybírala firma Airbnb, jako je tomu jinde ve světě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.