Svět povstal rukou tvou, tys vytvořilo lidi… Obstaralo jsi obživu polím, a dokud budeš vycházeti, lidé budou žíti, napsal kdysi faraon Achnaton ve svém Hymnu na Slunce. A za tři a půl tisíce let na tom není třeba nic měnit: Slunce je počátkem i koncem naší existence a na ničem jiném nejsme tak bezprostředně závislí. 

Každá sebenepatrnější změna v jeho aktivitě způsobuje dramatické změny na Zemi − jako tomu bylo například mezi 17. a 19. stoletím, kdy se na Slunci přestaly objevovat skvrny (tzv. Maunderovo minimum) a současně se ochladilo tak, že začalo každoročně zamrzat Baltské moře a Doverská úžina.

Proč? Nikdo neví. I na tuhle otázku (a mnoho dalších, stejně důležitých) má pomoci najít odpovědi sonda Parker Solar Probe, která v neděli opustila startovací rampu na mysu Canaveral. Odstartovat měla už v sobotu, NASA start nakonec odložila na neděli.

"Slunce je mnohem komplexnější jev, než jak ho vnímáme našimi smysly," vysvětluje Nicky Fox z vědeckého týmu mise. "Například sluneční vítr je sice neviditelný, ale jeho projevy můžeme pozorovat v podobě úchvatného divadla polárních září. Ty nám přitom odhalují jen část z obrovského množství energie, která do naší atmosféry ze Slunce přichází. Jde o mechanismy, kterým zatím moc nerozumíme, přestože by bylo velmi užitečné je pochopit."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.