Sdílené ubytování přes americkou internetovou platformu Airbnb provozují v Česku tisíce pronajímatelů. Stále častěji se však v diskusi o tomto novodobém fenoménu krátkodobých pobytů objevuje otázka, zda je toto ubytování skutečně sdílené.
Původně zdánlivě neškodná služba si v průběhu let získala řadu skalních odpůrců, kteří tvrdí, že kvůli Airbnb se vylidňují centra měst a ubývá nemovitostí, jež by využívali místní obyvatelé. Internetové platformy se navíc chytili vynalézaví podnikatelé, kteří přes ni provozují regulérní byznys.
"Podle nás se nejedná o sdílené ubytování, ale ubytování v soukromí a poskytování ubytovací služby v soukromí. Sdílení, kdy někdo občasně pronajímá třeba pokoj, může být maximálně do 20 procent. Zbytek je v podstatě podnikání," říká prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek.
To, jak byznys přes Airbnb v Praze kvete, dokládá analýza poradenské společnosti Colliers International. Podle ní v loňském roce nabízelo na on-line platformě více než jednu nabídku 69 procent pronajímatelů. V tom Praha v Evropě dominuje, nejvíce se jí blíží Varšava či Barcelona.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru