Energetická společnost ČEZ ve svých výsledcích za druhé čtvrtletí uvedla jednu informaci, která kromě hospodaření firmy napovídá také ohledně vývoje inflace v příštích dvou letech. Letos ČEZ svým zákazníkům prodává elektřinu (1 MWh) za 31,5 eura, ale průměrná cena pro příští rok směřuje až někam k 35 eurům. To je více než 11procentní nárůst. Pro rok 2020 může cena vyšplhat dokonce až na 40 eur.

Ceny elektřiny a tepla jsou ve spotřebitelském koši položkou s třetí nejvyšší váhou po potravinách a nájemném. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta a zmíněné energie měly k inflaci nulový příspěvek. Letošní inflace v prvním pololetí dosáhla 2,1 procenta a energie k ní měly příspěvek zanedbatelnou desetinku.

V příštím roce určí konečnou cenu elektřiny a energií pro domácnosti ještě řada faktorů od kurzu koruny po regulaci. Pokud bychom ale uvažovali o růstu mezi sedmi a deseti procenty, tak by to celkovou inflaci zvedlo o necelý procentní bod. Inflace by tedy byla místo dvou procent skoro tříprocentní. Šlo by o výrazný obrat. Tak velký příspěvek energií k domácí inflaci v české ekonomice nebyl více než 11 let. Vše směřuje k tomu, že cena elektřiny v příštích dvou letech asi potěší akcionáře ČEZ, naopak potrápí spotřebitele. Ve­dle toho také výrazně přiloží pod inflační kotel.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru