Kdybyste natrefili na souseda, řekněte prosím, že jste mí příbuzní… Věta, kterou nejeden klient Airbnb slyšel, když přebíral klíče od svého dočasného bydlení. Domácí ubytování sdílené ekonomiky se dlouhodobě pohybuje v šedé zóně mezi spolubydlením a komerčním pronájmem.

A jako takové městům i státu vadí. Jeho výsledkem je mimo jiné podstatné zdražení všech pronájmů a také masivní neplacení daní, protože úřady dosud neměly dostatek údajů, koho a jak vlastně zpoplatnit. Některé země se rozhodly jít cestou regulace či zákazů, jiné se domluvily přímo s Airbnb na poskytnutí údajů.

V Česku se nejdříve objevil absurdní návrh pirátů, kteří chtěli, aby sdílené ubytování v činžovních domech museli posvětit sousedé. Nakonec ale překvapila finanční správa. Dokázala získat data, což potvrdilo, že sdílená ekonomika za sebou zanechává hlubokou digitální brázdu, a tedy spoustu dohledatelných údajů. A teď obesílá tisíce majitelů "sdíleného ubytování", aby doplatili daně z příjmů, DPH a často i penále.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru