Automobilka a fotbalový klub, to jsou hodně rozdílné světy. Když ale jde o Teslu a Arsenal Londýn, najde se podobností překvapivě hodně. Obě značky jsou kultovní, obě mají oddané fanoušky. Tak oddané, že bez velkého odmlouvání spolknou i řadu zklamání. Kdo sleduje anglickou Premier League a tápání Arsenalu na konci éry legendárního trenéra Arsena Wengera či dění kolem automobilky, která jako první vyvinula konkurenceschopný sportovní elektromobil a snaží se oslovit i masy, takových nezdarů může vyjmenovat až příliš.

Společným rysem je i to, že řada fandů je současně akcionáři svých oblíbenců. Nejnovější podobností pak je akutní hrozba odchodu z burzy, a tedy velká změna pravidel, na něž byli fanoušci roky zvyklí. Reakce na analogickou situaci jsou ale jako noc a den.

Šéf a největší akcionář Tesly Elon Musk rozhodně není konvenční podnikatel, ovšem jeho poslední kousek je pořádně divoký i na jeho měřítka. Pustil totiž do světa lakonický tweet, jehož brizance snese srovnání snad jen se vzkazy současného amerického prezidenta. Muskovi k ohromení světa financí stačily dvě věty: "Zvažuji stažení (akcií) Tesly z burzy s kurzem 420 dolarů. Financování zajištěno," vypálil na síť ve chvíli, kdy burziáni v New Yorku seděli u oběda.

Na neortodoxní vzkaz, který ještě může mít zajímavou dohru u regulátora, tradeři okamžitě reagovali masivními nákupními příkazy. Muskova nabídka totiž byla vysoko nad aktuálním kurzem. Tweet navíc přišel jen krátce po zveřejnění informace, že do Tesly nalili miliardy dolarů Saúdové. Proč tedy pochybovat, že by šéf Tesly sehnal peníze pro ty z investorů, kteří akcie s perspektivou, že budou staženy z burzy, nebudou chtít dál držet. Nebo nebudou moci, což se týká řady fondů orientovaných na veřejně obchodované firmy.

Jaký má celý manévr smysl, Musk vzápětí vysvětlil v e-mailu adresovaném zaměstnancům Tesly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru