Mnohým lidem to může připadat jako vědecko-fantastická antiutopie, vědci jsou ale v této věci zcela vážní: jednou nastane čas, kdy chytré stroje lidi předčí v celkové inteligenci a stanou se mnohem mocnějšími, než si zatím dovedeme představit. Kybernetici tento bod označují termínem technologická singularita a shodují se na tom, že k němu dojde ještě v tomto století.

Vzhledem k rychlému vývoji umělé inteligence, který probíhá především v poslední dekádě, si ale vědci už nyní kladou otázky, jak budou lidé a superinteligentní stroje − roboti − vedle sebe jednou existovat. Populární vědecko-fantastické filmy, jako je Terminátor, takovou budoucnost vykreslují v černých barvách jako souboj lidí se stroji. Podle expertky na etiku strojů Nell Watsonové z uznávané americké Singularity University ovšem vývoj nemusí být tak nepříznivý, jak se některým skeptikům zdá.

"Naši předci už podobný problém vyřešili, když si ochočili vlky. Zvířata, která je ohrožovala na životě, vyšlechtili na psy, s nimiž jsme si jako lidé vytvořili silné pouto. Tento příklad můžeme použít ve vztahu k umělé inteligenci. Také tu můžeme postupně vychovat, aby přestala být chladná a děsivá a z inteligentních strojů se stali naši domácí mazlíčci," říká Watsonová, která je rovněž členkou komunity vědců EthicsNet. Jejím cílem je vytvořit pro roboty algoritmy, jež jim mají umožnit chovat se k lidem altruisticky.

Nell Watsonová

Rodačka ze Severního Irska vyučovala na univerzitách v Cambridgi či Birminghamu, nyní pracuje na katedře umělé inteligence na kalifornské Singularity University. Watsonová je zakladatelkou firmy QuantaCorp, která vyvinula patentovanou technologii strojového učení pro rozeznávání obrazů. Působí rovněž ve vědecké komunitě EthicsNet, jež vyvíjí behaviorální algoritmy pro roboty.

Britka, která o etice a umělé inteligenci přednáší po celém světě, přijede začátkem září do Prahy, kde spolu s dalšími světovými odborníky na kybernetiku povede debatu během technologického festivalu Future Port.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.