Zatímco sílí tlak na to, aby Evropská komise začala řešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jeho bývalé firmy, především holding Agrofert, berou bruselské dotace dál. Ministerstvo zemědělství se dosud nerozhodlo, jak k přísnějším pravidlům EU pro posuzování střetu zájmů bude přistupovat. Ministerstvo financí, které spadá pod hnutí ANO, tvrdí, že nové regule nezúžily okruh osob, které se mohou o peníze z unie ucházet.

Přesto Agrofert může o stamiliony přijít. Piráti i část europoslanců jsou přesvědčení, že podniky nemají kvůli střetu zájmů premiéra Babiše peníze z Bruselu dostávat. Napsali kvůli tomu minulý týden do Bruselu dopis, v němž své tvrzení dokládají dvěma desítkami podnětů či vyjádření odborníků. Transparency International (TI) nyní připravuje podnět, kterým do dvou až tří týdnů požádá Evropskou komisi, aby se k nárokům bývalých firem premiéra postavila.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.