Z pohledu indexů atakujících historická maxima a hvězdných firem kynoucích do dosud nepředstavitelné velikosti a hodnoty zažívá americká burza zlaté časy. Pod nablýskaným povrchem však bobtná problém. Počet firem, jejichž akcie si mohla veřejnost bez problémů na regulovaných trzích koupit, se už dvě desetiletí snižuje. Základna pyramidy, na jejímž vrcholu nyní trůní Apple, tak eroduje. A to značným tempem.

V polovině devadesátých let se na amerických burzách obchodovalo s akciemi více než osmi tisíc firem. V roce 2016, z něhož jsou nejčerstvější data, jich zbylo jen 3627. Současně narostla populace USA, takže v přepočtu na hlavu je pokles ještě dramatičtější. Před dvaceti lety na jeden milion Američanů připadalo 29 veřejně obchodovaných firem, dnes je to 11. Je to výrazně méně i ve srovnání s polovinou 70. let, kdy podle dat Centra pro výzkum kurzů cenných papírů na University of Chicago byl tento poměr na 23.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru