Odpalují výbušniny ukryté pod oblečením, přitom vypadají jako neozbrojení vesničané. Střílejí převlečeni za vojáky nebo policisty, do poslední chvíle nebývají nikomu podezřelí. Na silnici kladou nálože tak, že to pozná jen zkušený profesionál.

Tálibán útočí a vraždí, protože chce dostat pryč z Afghánistánu zahraniční vojáky a v zemi obnovit svá pravidla na co největším území. Přítomnost vojáků členských zemí NATO, včetně českých, mu v tom brání. Žádná ozbrojená síla si nevyžádala v historii samostatné České republiky tolik obětí z řad českých vojáků − třináct − jako Tálibán. Daří se bránit mu v návratu k moci a vlivu, jaké měl před 11. zářím 2001, ale nedaří se ho zničit. Změnil se, přizpůsobil se podmínkám a je znovu silný.

Zná Afghánistán, umí infiltrovat, kam potřebuje, a ví, jak vést s vojáky mezinárodní koalice opotřebovací válku. Výhodu má v jednom: někteří jeho stoupenci nemají strach ze smrti, ta pro ně neznamená konec. Muž, který v neděli zavraždil tři Čechy, zemřel jako první. Nálože explodovaly na jeho těle.

Inspirace pro Islámský stát

V uplynulých letech šokovala svět brutalita, jaké se v Iráku a Sýrii dopouštěl Islámský stát. Tálibán byl ale v mnohém jeho předchůdce, jeho inspirace. Když se v 90. letech dostal v Afghánistánu k moci, byl ještě internet omezený a neexistovaly sociální sítě. Ještě nekolovaly snímky poprav a brutalit, ale poprvé vyšlo najevo, jak si představuje vládu nekompromisní islamistické hnutí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.