O tom, že by v Česku mohly začít jezdit rychlovlaky, se zatím stále jen mluví. Podle nejoptimističtějšího odhadu by se první soupravy o rychlosti zhruba 200 kilometrů za hodinu mohly na koleje dostat v roce 2035. V Itálii vysokorychlostní železnici už dávno mají, její délka dosahuje skoro 1500 kilometrů. O to, jestli k této síti přibude další, ale vypukl ostrý politický spor uvnitř italské vlády.

Nejsilnější vládní strana, Hnutí pěti hvězd, vedla dlouhé roky kampaň proti výstavbě vysokorychlostní železnice spojující italský Turín a francouzský Lyon. Po březnových volbách se populistické hnutí stalo nejsilnější stranou v Itálii a vytvořilo koalici s krajně pravicovou Ligou, dříve známou jako Liga severu. Ta naopak stavbu rychlodráhy podporuje. "Přínosy převažují nad náklady," tvrdí šéf Ligy Matteo Salvini.

Jedním z hlavních bodů programu Hnutí pěti hvězd je ale důraz na ochranu životního prostředí. Budování velkých infrastrukturních projektů s tím podle hnutí nejde dohromady. Zvlášť když má vysokorychlostní železnice mezi Turínem a Lyonem mít z velké části podobu tunelu v horském údolí Val di Susa poblíž italsko-francouzské hranice. Při délce téměř 60 kilometrů by se jednalo o nejdelší železniční tunel na světě. Jeho vybudování by mělo stát 8,6 miliardy eur, tedy asi 220 miliard korun. "Je možné, že stavbu zastavíme," prohlásil ministr dopravy Danilo Toninelli z Hnutí pěti hvězd.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.