Daňové přiznání na "jeden klik" je politickým hitem posledních dvaceti let. V tom nezaostává ani nynější vláda, která má zjednodušení daní a vylepšení chaotického stavu elektronizace státní správy i v programovém prohlášení. Připravila materiál, chystá změnu zákonů, chce postupně vyměnit hlavní dodavatele systémů, zjednodušit zákony a to vše pokud možno v nejbližších několika málo letech.

Aplikace finančního úřadu k obsluze daní s názvem Moje daně by měla být minimálně stejně jednoduchá jako běžné internetové bankovnictví. Klient − daňový poplatník − by nemusel znovu a znovu vyplňovat všechny nezbytné kolonky, formulář by to díky sdílení databází různých úřadů udělal za něj. Komunikace s veřejnou správou by byla jednoduchá, daňový poplatník i berní úředník by měli získat jednoduché uživatelské prostředí, ve kterém se lehce zorientují a s nímž se dá dobře pracovat. Vize je to pro všechny, kteří kdy měli co do činění s vyplňováním daňového přiznání, naprosto fantastická. Daňový poplatník často tápe, co po něm formulář vlastně chce, a vyplní jej zhusta špatně. (I když třeba zaplatí daň ve správné výši.) Pro úředníka znamená hledání takových chyb zbytečnou a natolik úmornou práci, že leckdy závidí Popelce třídění luštěnin.

Čistě teoreticky je podobný plán lehce zvládnutelný. Kdo používá internetové bankovnictví komerčních bank, ví, jak moc se liší aktuální, uživatelsky příjemné verze od svých předchůdců. Problém je, že na rozdíl od státu se komerční firmy nemusí vypořádávat se 7700 různými informačními systémy. A také že si každá pobočka komerčních bank nedělá samostatné výběrové řízení na nové dodávky, které minimálně ve třetině případů skončí tím, že je špatně zadané.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru