Lidé, kteří v současných vedrech touží po polehávání na písečné pláži, by měli zpozornět. Množství písku, které je na světě k dispozici, rychle klesá. Ač se to na první pohled nemusí zdát, písek je po vodě druhým nejpoužívanějším přírodním materiálem.

Každoročně ho lidé vytěží výrazně více, než kolik se ho do přírody dostane zpět díky zvětrávání hornin.

Na každého člověka připadá spotřeba 18 kilogramů písku denně − celosvětově ho průmysl spotřebuje 50 miliard tun. Písečná zrnka jsou nepostradatelným materiálem ve stavebnictví, sklářství, ale i v kosmetice nebo při výrobě aut, mikročipů či displejů chytrých telefonů. "Písek je základem naší moderní společnosti," řekla týdeníku Der Spiegel Aurora Torresová, vědkyně, která mizení písku sleduje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.