Zlo je banální, jak víme od filozofky Hannah Arendtové. Nemá podobu démona, zahnívající mrtvoly nebo Satana s rohy. Zlo spíše vypadá… normálně. Banálně. Jako průměrný občan, možná jako váš soused. Možná dost podobně jako vy nebo já.

Tak třeba čínský čert  opravdu vypadá jako já. Vím to od svého čínského přítele. Ostatně si ze mě často dělal legraci, když v našich debatách došlo na lámání chleba: co mi to povídáš, vždyť se na sebe podívej − světlá pleť rychle rudnoucí na slunci, zrzavé vlasy, vysoká postava, modré oči. Čínský čert jak vyšitý, říkal. A já mu pak musel vysvětlovat − v Evropě žil zatím jen krátce −, jak vypadá evropská personifikace zla: černé, kudrnaté vlasy, menší postava, černá pleť, tmavé oči. Zkrátka zlo bude pro každou kulturu vypadat jako něco vzdáleného a cizího, exotického, nás ohrožujícícího.

Špatně se to překládá, ten český čert. V angličtině je nejblíže "devil", ale to už je přímo ďábel a s ním žádné hrátky nejsou. Roztomilý, zmatený, Káčou osedlatelný, oklamatelný český čertík je ten tam. To naše "čertovské" zlo není zas tak zlé, aby bylo nutné brát ho vážně.

To je ovšem jiná banalita zla, než jakou měla na mysli Arendtová ve své stejnojmenné knize, kde rozebírá soudní proces s jedním z hlavních organizátorů holokaustu, zrůdným Adolfem Eichmannem. Mimochodem, z dobových fotografií je patrné, že na pohled nijak zrůdně nepůsobil. Naopak, vypadal jako normální, milý pán, měl rád stejnou hudbu jako vy, stejné jídlo a možná si mazal ruce stejným krémem.

To naše, české zlo je banální v tom čertovském slova smyslu, tedy že vlastně o nic nejde, že se to vždy nějak dokoulí, dohodne, "buchty a pokec". Cílem je nějak se z toho vykroutit, někde "ohnout nějaký ten roh", zaokrouhlit. Naše banalita zla jako by ztělesňovala samo-o-sobě-hloupé, snadno překonatelné zlo. Nikoli tedy to, co měla na mysli Arendtová − tedy že je zlo banální zejména v tom, jak lehce je vykonatelné. Že se nabízí. Že rychle, výhodně a snadno − banálně − proklouzne do našeho obýváku a žije s námi, jako by se nechumelilo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru