Ekonomiku v Česku čeká možná větší útlum, než mnozí začátkem roku odhadovali. Ukazatel PMI, který odráží současné ekonomické podmínky v české výrobě, či čísla z průmyslu a zahraničního obchodu naznačují, že růst HDP ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil na 2,7 procenta.

Podle Indexu exportu, který Raiffeisenbank sestavuje společně s Asociací exportérů, si vývoz v následujících čtvrtletích nepovede příliš dobře. Naopak dovoz se bude těšit optimismu spotřebitelů plynoucímu z utaženého trhu práce a prudkého růstu mezd, který jen tak nepoleví.

Nízká nezaměstnanost spolu s vlažně rostoucí produktivitou práce jsou hlavními problémy naší ekonomiky. Míra nezaměstnanosti je nejnižší od poloviny roku 1996 a počet volných pracovních míst přesáhl 300 tisíc. Suverénně nejvyšší číslo v historii.

Souvisí to i se zmiňovanou produktivitou práce, která se od poslední minirecese v roce 2013 nedočkala výraznějšího růstu. Pro srovnání: od roku 2014 po současnost rostla produktivita práce průměrně o 2,5 procenta. V předkrizovém období to byla čtyři procenta. Je to málo, pokud pomýšlíme na příjmy podobné těm v západní Evropě. Růst investic v posledních čtvrtletích sice zrychlil, ale stále máme velkou mezeru. Otázkou je, jestli podobné tempo udržíme a co předvedou naši politici.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru