V Chorvatsku po letech čekání oficiálně odstartovaly práce na stavbě mostu na poloostrov Pelješac. Ten propojí nejjižnější cíp Chorvatska se zbytkem země, kterou nyní odděluje asi 15kilometrový pás bosenského území. Nový most bosenské teritorium "obejde".

Proti němu ale protestují někteří politici z Bosny. Obávají se, že ztíží přístup na otevřené moře a zamezí velkým lodím v plavbě do bosenského přístavu Neum.

"Chorvatsko jasně porušuje bosenskou teritoriální integritu a suverenitu. Je neuvěřitelné, že odříznou kousek země přímo před našima očima," prohlásil vlivný bosenský politik Željko Komšić.

2,08 miliardy

kun (7,4 miliardy korun) bude stát stavba mostu na Pelješac. Další stovky milionů kun spolkne výstavba okolní infrastruktury.

Změnit to chce Bakir Izetbegović, který v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny zastupuje Bosňáky. "Bosna nijak neupírá Chorvatsku jeho práva. Jen chceme, aby i oni respektovali ty naše," uvedl. Ten zvažuje, že se obrátí na Mezinárodní tribunál pro mořské právo v Hamburku a podá na Chorvatsko žalobu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.