Zavedeným stranám vyrostla v Praze nečekaná konkurence. Sdružení Praha sobě populárního starosty Prahy 7 Jana Čižinského sehnalo skoro 100 tisíc podpisů Pražanů a chce dobýt magistrát. Čižinský, který kvůli sóloakci přišel o členství v KDU ČSL, říká sebevědomě: Vyhrajeme a změníme Prahu.

HN: Co Vám řekli v KDU, když zjistili, že budete kandidovat de facto proti nim? Kolik ostrých výrazů padlo?

Jak od koho. Někteří pochopili, že je možné kandidovat ne proti sobě, ale vedle sebe. Někteří byli ostře proti. A je pravda, že vysvětlit to bylo docela obtížné.

HN: To se nedivím. Prostě se seberete, necháte svoji partaj být a jdete kandidovat sám.

Ale diametrální rozdíl by byl, kdybych zběhl k nějaké jiné straně, která je třeba teď v kurzu. To jsem neudělal. Já jsem vytvořil občanskou kandidátku, která už jednou uspěla, je to vyzkoušené. Vytvořil se tým lidí, kteří mají kompetenci a chuť Prahu změnit k lepšímu.

Jan Čižinský

Starosta Prahy 7, zakladatel iniciativy Praha sobě. Jeho hnutí vyhrálo před čtyřmi lety volby v sedmé městské části se ziskem 43,69 procenta hlasů. Nyní chce úspěch zopakovat na území celé Prahy. Současně je to poslanec zvolený za KDU-ČSL, o členství ve straně ale kvůli kandidatuře za Prahu sobě přišel. Vystudoval historii, latinu a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze. Je ženatý a má tři dcery

 

HN: Takže v KDU nebyla chuť změnit Prahu?

Byla. Ale já si myslím, že když se to udělá jako vždycky, tak to dopadne jako vždycky. To znamená, že to dopadne jako vždycky zklamáním. My jsme před čtyřmi lety v Praze 7 uspěli s novou metodou, sbírali jsme podpisy pro občanskou kandidátku. A teď ji používáme na celou Prahu, protože jsme přesvědčeni, že funguje. Funguje potkávat lidi na ulici, funguje změna odspoda.

HN: Považujete se za favorita pražských voleb. Jak jste na to přišel?

Před čtyřmi lety jsme měli na Praze 7 podobné procento podpisů jako dnes v celé Praze. Tehdy jsme drtivě vyhráli. Troufám si tudíž říci, že jsme teď favoritem v celé Praze. Máme určitě na to, získat víc než dvacet procent hlasů, víc než vítězné ANO před čtyřmi lety. Kdybychom nevyhráli, považoval bych to za neúspěch.

HN: Na druhou stranu postupujete zvláštně. Podali jste dvě identické kandidátky. Jednu občanskou − na základě podpisů. A druhou za politickou stranu. Říkali jste přitom, že když neseberete potřebné podpisy, kandidovat nebudete. Teď to vypadá, že vlastně nevěříte, že je reálně máte. Takže to celkově vypadá trochu jako habaďůra.

Ale my jsme ty podpisy sebrali! Jenže zákon o sbírání podpisů je formulován pro malé obce. Je to poprvé, kdy se takto podává kandidátka pro obec větší než 60 tisíc obyvatel. Není úplně jasné, co se stane například s podpisy cizinců, kteří mají v komunálních volbách právo hlasovat. Budou ty podpisy uznány? Zkrátka, kdyby se stalo něco nestandardního, nechceme celý projekt zahodit. Proto ty dvě kandidátky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.