Toto úterý bylo možné naposledy podat kandidátku do letošních komunálních voleb. V zemi je 6394 obcí a ve čtyřech desítkách z nich mají od roku 1990 stejného starostu. V čem jsou tak výjimeční, že je lidé stále volí? HN navštívily čtyři z nich.

Dobříč: Sportovci proti hasičům

Na radnici malé obce Dobříč zhruba 20 kilometrů severně od Plzně je na dveřích starosty už 28 let stejné jméno: Václav Lomička. Ve skutečnosti ale na své židli sedí ještě o 14 let déle − začínal již v roce 1976. Tehdy měla jeho funkce trochu jiný název: předseda místního národního výboru. Je tak jedním z nejdéle sloužících starostů v Česku.

Vystudovaný strojař nastoupil koncem 60. let do chemického závodu Lachema v nedalekém Kaznějově. Do důchodu odešel až na přelomu tisíciletí. Starostování v nedaleké Dobříči se přitom věnoval až po své práci v chemičce.

"Byl jsem tehdy už předsedou tělovýchovné jednoty a kulturně-školské komise. A Národní fronta (zastřešující sdružení politických stran, včetně KSČ − pozn. red.) mě přemluvila, abych kandidoval. Už tehdy bylo těžké sehnat někoho, kdo by do toho šel," vzpomíná Lomička.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.