vláda chystá materiál s názvem "Základní dokument tvorby koncepce občanského vzdělávání v České republice". Nebylo by na tom nic zvláštního, aktivní občanství a schopnost kritického myšlení je v zájmu každého demokratického státu. Za pozornost ale stojí reakce školského experta ODS Václava Klause mladšího. Ten došel k apokalyptickému závěru, že "vymývání mozků dětem na školách je přede dveřmi" a že jde o součást "dlouhého pochodu institucemi nové neomarxistické levice". Dobře se na tom dá ukázat, jak si Klaus plete realitu s výmysly a kritiku s pomluvami. A tedy jakou politiku vlastně reprezentuje.

Pomiňme, že považovat Andreje Babiše, který materiál předkládá, za součást neomarxistické levice je mírně řečeno obskurní. Hlavním problémem je absolutní ochota Klause ml. mást veřejnost a vytvářet neexistující strašidla. Klaus například v reakci na vládní koncepci zděšeně píše: "Budou učit děti rozeznat 'fake news' namísto toho, aby je učili o svobodě slova a toleranci jiných názorů." Je to nesmysl hned ve dvou ohledech. Zaprvé je záhada, jak došel k závěru, že by mohlo svobodě slova ublížit, když se děti naučí, že nemusí věřit každé konině. A za druhé Klausem poptávaná tolerance jiných názorů v chystané koncepci samozřejmě je. "Občanské vzdělávání má lidi vést k vzájemnému respektu a toleranci, ke kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné a život kolem sebe," píše se v ní. Klaus si zkrátka vymýšlí, jako když tiskne. Používá prastarý postup: Vytvořím umělé strašidlo a budu s ním úporně a statečně bojovat, až se stanu lidovým hrdinou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru