Bytová družstva a společenství vlastníků trápí dluhy jejich členů. Podle statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev roste podíl nedobytných pohledávek za nájemné a služby spojené s užíváním bytu. Ještě v roce 2016 tvořily 28 procent veškerých pohledávek, loni už to bylo 44 procent. Nedobytný je tak téměř každý druhý dluh.

Jen členům svazu, který sdružuje bezmála 650 společenství a družstev, dluží zhruba 17 tisíc neplatičů více než 250 milionů korun. Že jsou dluhy problém, potvrzuje i konkurenční Sdružení bytových družstev a SVJ. "To, že dlužník zkonzumuje služby a pak je nezaplatí, vede k tomu, že je za něj musí zaplatit ostatní lidé v domě. Tím pádem se pak sami někdy dostávají do druhotné platební neschopnosti. Stačí mít v domě dva tři neplatiče a pro ostatní už může být problém to utáhnout," popisuje předseda sdružení František Lebl.

Nejvíce se teď podle něj potýkají s dluhy družstva a společenství vlastníků ze severu Čech a Moravy, kde jsou ceny bytů nízké a v případě, že majitel neplatí, je obtížné jeho byt prodat. "Třípokojový byt v Mostě s výhledem na jezero se draží za 120 tisíc korun a ještě se často stane, že o něj nikdo nemá zájem," popisuje situaci Lebl.

V takovém případě nemusí pomoci ani novinka, kterou od loňského prosince zavedla novela občanského soudního řádu. Společenství vlastníků podle ní mají při prodeji dlužníkova bytu rezervováno 10 procent z výtěžku. Jenže to v praxi nemusí na pokrytí dluhu stačit. Navíc bytových družstev, která problémy s dluhy svých členů také řeší, se rezerva netýká. Prodej dlužníkova bytu tam totiž nepřipadá v úvahu, protože vlastníkem není dlužník, ale samo družstvo.

"Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby dluhy za bydlení přešly do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či pohledávky státu," navrhuje možné řešení předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. To by znamenalo, že dluhy na nájemném a službách spojených s bydlením se budou společenstvím a družstvům platit přednostně i z jiného dlužníkova majetku. Svaz nyní žádá, aby zákonodárci toto opatření přidali ještě do aktuálně připravované novely insolvenčního zákona. Ta je nyní před druhým čtením ve sněmovně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.