Nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) plánuje prosazovat změny ve financování dlouhodobé péče, kterou bude stárnoucí populace potřebovat čím dál víc. Česko se podle Maláčové může vydat buď francouzskou cestou dávek, nebo po vzoru Němců zavést pojistné na péči. "Mně se líbí pojistný systém," podotkla ministryně.

Demografický vývoj vyvolává i potřebu důchodové reformy. Když premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí Maláčovou uváděl do úřadu, zmínil to jako jednu z "velkých výzev", které před sedmatřicetiletou ministryní stojí. Babiš tvrdí, že reforma je jeho prioritou, vláda s ní ve slibech ovšem nepočítá.

Vlastně jen dílčí změnou v péči o seniory je návrh přidat tisícovku lidem nad 85 let nebo upravit pevnou část penze z devíti na deset procent průměrné mzdy. Oba plány poslanci schválili, ale Senát jim je vrátil. Maláčová chce, aby se kvůli tomu sněmovna mimořádně sešla v srpnu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.