Už během studia na brněnské strojní fakultě René Novák cítil, že ho to táhne k docela jinému oboru. Dnes sám navrhuje koupelnový a kuchyňský nábytek, který se prodává v Dánsku, Švýcarsku nebo Skandinávii. Nábytek má například v koupelnových studiích ve Švédsku. "Občas toho vymýšlím až moc a potřebuju usměrnit," říká René Novák, zakladatel a majitel rodinné firmy Le Bon.

Podnik s loňským obratem 45 milionů korun vede Novák společně s manželkou Klárou. Ta má na starost část obchodu, marketing a export. "Špatně dotahuju úkoly, v tom je Klára dobrá," dodává Novák. Před lety firma opustila obchodní řetězce jako Globus nebo Bauhaus a naplno se zaměřila na prodej luxusního zboží. "Praskly mi tehdy nervy," konstatuje Novák.

Firmě tak v roce 2002 klesly tržby o třetinu, přesto manželé rozhodnutí nelitují. "Chtěli naši kvalitu a servis, ale za čínské peníze," tvrdí Klára Nováková. Oba se shodují, že vyvázání se ze smluv a každoročních jednání s obchodníky v řetězcích jim v podnikání dodalo svobodu.

45 mil. Kč

utržila společnost Le Bon minulý rok. Firma má v Brně kanceláře i dílnu, ve které pracuje dvacet dělníků.

O zaměření na luxus vypovídají i ceny, které za nábytek od firmy Le Bon zákazníci platí. Jednotlivá koupelnová skříňka stojí i desítky tisíc korun, celé kuchyně stojí od 150 tisíc až po milion korun. Le Bon vyrábí hlavně ze dřeva, používá také plech, sklo nebo kompaktní desky. Některé materiály firma prozradit nechce a informace o nich si ponechává jako obchodní tajemství.

Zboží společnost momentálně prodává přes koupelnová studia, architekty nebo vyrábí pod privátní značkou pro síť obchodů Ptáček.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru