Ceny elektřiny na trzích letí od počátku roku strmě vzhůru. Tak drahá, jako je nyní, byla naposledy na podzim 2012. A jediným, kdo na její zdražování doplatí, nebudou jen zákazníci. Své oběti si tento trend už vyžádal i mezi dodavatelskými firmami. A reálně hrozí, že budou krachovat i další obchodníci.

Minulý týden například začalo insolvenční řízení se společností One Energy & One Mobile. Jednalo se o jednu z nejrychleji rostoucích firem na trhu, která dodávala elektřinu a plyn zhruba 23 tisícům zákazníků. Ty překvapila koncem března, kdy jim oznámila, že kvůli problémům s přechodem na nový informační systém ukončuje činnost.

Nyní se ale ukazuje, že problémy měla mnohem déle. Podle insolvenčního návrhu, který kvůli částce přesahující 34 milionů korun podala společnost Pražská plynárenská, firma dlužila za dodávky energií dlouhodobě.

"O problémech One Energy se vědělo. Obecně platí, že někteří dodavatelé příliš spoléhají na to, co platilo v předchozích letech. Tedy že elektřina prakticky jen zlevňuje. To ale už dávno není pravda. A kdo si nenakoupil dopředu, může mít problémy," říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Těžkosti pro dodavatele nastávají nejčastěji tehdy, když svým zákazníkům slíbí nízké ceny a zafixují jim je na několik let dopředu. Následně mají několik možných strategií nákupu − buď si mohou nakoupit celou jejich předpokládanou spotřebu, nebo jen její část a pak doufat, že ceny na trhu půjdou dolů a jim tak poroste marže. Pokud ale elektřina či plyn zdraží, musí pak obchodník dodávat se ztrátou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nejvíce krachů dodavatelů energií nastalo v roce 2016. Nemůže se podobný vývoj opakovat? Dost indicií tomu nasvědčuje.
  • Zákazníky zkrachovalého obchodníka s elektřinou přebírá "dodavatel poslední instance".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru