Deset tisíc pracovníků z Ukrajiny je málo. Dvacet taky. I čtyřicet tisíc bychom bez potíží zaměstnali. Požadavky českého průmyslu v posledních letech rostou geometrickou řadou a postupně navyšované limity "Režimu Ukrajina", který právě slaví druhé narozeniny, domácím zaměstnavatelům stále připadají až směšně nízké.

Při porovnání s dlouhodobě volnými místy v českých fabrikách či dopravních firmách ani není divu.

Proto se zaměstnanecké svazy hodně snaží o to, aby dopady "dovozu" Ukrajinců vykreslily v co nejrůžovějších barvách. Mluví o tom, jak skvělé zkušenosti s pracovníky z nepříliš vzdáleného Východu firmy mají, o daňových výnosech, které se díky jejich práci dostanou do státního rozpočtu, a samozřejmě o důchodech.

Věta "Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na jednoho důchodce 440 korunami za rok" je dostatečně názorná na to, aby zabrala i na toho, komu jsou stesky českých zaměstnavatelů neschopných kvůli volným místům přijímat další zakázky srdečně ukradené.

Argumenty průmyslu, který je po práceschopných rukách hladový jako snad nikdy v moderní historii, jsou samozřejmě relevantní a ekonomicky i účetně dávají smysl. Tedy alespoň z krátkodobého hlediska.

Pokud se povede zaplnit aspoň část z volných míst − a těch je nyní přes tři sta tisíc −, bude to mít na daně i odvody blahodárný vliv. Současně to v zemi udrží část z výrob, která by jinak musela za dostupnou pracovní silou odejít.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru