Vládní podpora českého exportu už stála státní kasu miliardy korun. Problémové úvěry se vrší již několik let jeden za druhým. A nyní se ukazuje, že kvůli špatnému rozhodnutí dnes již bývalého vedení České exportní banky (ČEB) přijde stát o další stovky milionů korun.

Možné pochybení se přitom netýká uzavření nového úvěru do rizikové země, ale prodeje zkrachovalé pohledávky. Za tu už měla banka na účtě dokonce 1,4 miliardy korun. Rozhodla se ale peníze raději poslat zpátky a hledat jiná řešení. A nyní se ukázalo, že stejnou sumu už zpátky nezíská.

Aktuální problém se týká půjčky na slovenské ocelárny Slovakia Steel Mills (SSM) ve výši 4,5 miliardy korun. Továrna zkrachovala a banka se rozhodla v roce 2014 úvěr prodat. V několikrát opakované soutěži nakonec nejvíc nabídla společnost Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, která bance poslala zmiňovaných 1,4 miliardy.

1,4 miliardy korun

poslala České exportní bance za koupi úvěru na zkrachovalé ocelárny společnost Arca Capital. ČEB jí ale peníze vrátila.

Představenstvo banky v čele s tehdejším generálním ředitelem Karlem Burešem se nicméně bálo, že je Krúpa napojený na původní investory Braňa Prieložného a Maria Hoffmanna, blízké spolupracovníky skupiny J&T.

Banka se proto raději rozhodla zkusit podnik prodat, což se konkurznímu správci povedlo až letos na počátku léta, kdy SSM získala německá skupina Max Aicher. Problémem pro ČEB je, že za ni nezaplatila miliardy korun, jak hlásaly některé novinové titulky, ale pouhých 15 milionů eur, tedy něco přes 380 milionů korun.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo za rozhodnutí v kauze zkrachovalých slovenských oceláren SSM ponese odpovědnost? Jaké jsou další problematické případy, kvůli kterým čelí Česká exportní banka kritice?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se