Naši centrální banku řídí sedm radních. Jen oni mají právo rozhodovat o měnové politice. Členové bankovní rady jsou naprosto nezávislí, formálně i na prezidentovi, který je do funkce jmenoval. Shodou okolností nadpoloviční většině současné bankovní rady běží už druhý mandát, takže tito radní nemají důvod hlavě státu naslouchat víc, než jen co si žádá zdvořilost, protože další šestileté období ve vedení ČNB už absolvovat nemohou, to zákon zapovídá.

Proto když jde o korunu a úroky, nic důležitějšího než postoje radních není. Trh sleduje každý náznak svědčící o tom, jak se postoje nejvyšší sedmičky vyvíjejí. Každého z ní mají analytici zaškatulkovaného a dobře vědí, zda má blíž k "jestřábím" postojům, je nakloněn spíše razantnějším změnám, a tedy dnes k rychlejšímu zpřísňování měnové politiky, nebo se řadí k "holubicím", které se (zjednodušeně řečeno) do zvyšování úroků nehrnou.

Radní své názory na situaci posílají do světa přes česká média či na ekonomiku zaměřené světové agentury a trh bere vzkazy na vědomí. Většinou. Pokud přibývá vyjádření o sílících inflačních tlacích, o tom, jak je česká ekonomika přehřátá a do jak extrémního stavu se vyvinul trh práce, přebere si to tak, že roste pravděpodobnost zvyšování sazeb. Když v takovém duchu mluví většina bankovní rady, je možné si na zvýšení sazeb na příštím měnovém zasedání vsadit a informace se na trhu projeví dřív, než ČNB měnové šrouby opravdu utáhne. A v případě, že stejně mluví i guvernér Jiří Rusnok, je to už vyslovená tutovka, protože ten má bankovní radu z většiny sestavenu "na přání" a za více než dva roky, co jí předsedá, se ještě se nestalo, aby byl v měnových otázkách přehlasován.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru