Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Masaryk − demokrat od Marie L. Neudorflové, Opuštěná společnost od Erika Taberyho a Slyšíš, jak mluví stromy? od Petera Wohllebena. Momentálně mám období bezrománové, spíše vzdělávací, osvětlovací. Chci rozumět tomu, co se děje kolem nás, nejen ve společnosti a politice, ale i v přírodě.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož textům se občas ráda vracíte?

Zřejmě Haruki Murakami, jelikož od něho mám knih nejvíce.

Pravda ale je, že se ke knížkám příliš nevracím. Výjimku tvoří Pán prstenů, Hobit a Zasvěcení od Elisabeth Haichové.

Co jste četla, když jste byla malá holka? A existuje kniha, která vás nějak ovlivnila do budoucna?

Milovala jsem pohádky Boženy Němcové, ke kterým jsem se vracela i v pozdějším věku. Nemohl chybět H. Ch. Andersen a pohádková kniha Krása nesmírná, aniž by mi tehdy docházela krutost těchto pohádek. Pohádky mě však uváděly do světa fantazie, odkud se mi často nechtělo vracet. Zdali mě nějaká konkrétně ovlivnila natolik, že by se mi otiskla do života, nedokážu říct.

Kterou knihu si v tomhle životě určitě ještě musíte stihnout přečíst?

Mám doma mnoho knih, které jsem si koupila a stále se k nim nedostala. Ale čekají na mě a já kolem nich tak chodím a říkám, že už se náš čas blíží. A takhle to trvá už poměrně dlouho a nové knihy přibývají. 

S kterým autorem byste ráda zašla na dobrou kávu? 

Murakami mě napadá jako první. Fascinuje mě svět, do kterého se pouští, a samozřejmě mě nesmírně zajímá, jakým způsobem tento svět objevil.

S kterou autorkou byste se nebála absolvovat desetihodinový let přes oceán a na co byste se jí chtěla zeptat?

S Madeleine Albrightovou. Tato žena mě nepřestává bavit a udivovat. Její život byl a je natolik pestrý, že by možná ani těch deset hodin nestačilo.

jarvis_5b59826c498e8cf8f4018619.jpeg
Foto: archiv